Bir başka WordPress sitesi

Çapata (Ciabatta) Ekmeği Tarifi

0

Çapata Ekmeği İçin Malzemeler:

Başlangıç Mayası :

  • 2,5 su bardağı un
  • 1,5 su bardağı su (oda sıcaklığında)
  • 1 çay kaşığı kuru maya (silme)

Çapata (Ciabatta) malzemeleri:

  • başlangıç mayası
  • 3 su bardağı un
  • 1,5 çay kaşığı tuz
  • 1,5 çay kaşığı kuru maya (silme)
  • 3/4 su bardağı su veya süt (Kaynar durumda 90C-100C)

Çapata ekmeği süngerimsi yapısı ve enfes lezzeti ile italyan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Orijinal ismi ciabatta olan ekmeğin gözenekli hamur yapısı ekmeğe lezzet ve hafiflik katar.

Başlangıç mayası hazırlığı:

Başlangıç mayası için belirtilen miktarlardaki un, maya ve su mikser kabının içinde karıştırılır. Oldukça yapışkan ve akıcı bir kıvama geldiğinde maya hazır demektir. Kabın üstü streçle kapatılır ve oda sıcaklığında 2-3 saat, hamur 2 katı oluncaya kadar bekletilir. Bu mayayı hemen kullanabileceğiniz gibi buzdolabında 1 gün bekleterek de kullanabilirsiniz.

Çapata ekmeği (Ciabatta) hazırlığı:

Bu malzemeden 3 adet ekmek çıkıyor. Ekmeğin dokulu yapısını oluşturmak için ön mayalama şart. Mikser veya elde yoğurmak mümkün, ancak cıvık bir hamur olduğu için mikserle yoğurmak daha kolay.

Ekmeği sonradan yapmak isterseniz başlangıç mayasını yaklaşık 1 saat kadar önce  buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığına gelmesini beklemeniz gerekir.

Un, tuz ve maya mikser kabının içinde karıştırılır. Üzerine daha önceden oda sıcaklığında bekletilen başlangıç mayası eklenir. Üzerine sıcak su veya süt ilave edilir. Mikserde 6-7 dakika kadar karıştırılır. Eğer el ile yoğurmak isterseniz, hamuru spatula yardımı ile alttan üste doğru karıştırarak yapabilirsiniz. Her iki şekilde de yoğurma işlemine hamur yapışkan ve yumuşak bir kıvam alıncaya kadar devam etmelisiniz.

Tezgah üzerine bolca un serpin. Hamuru serptiğiniz unun üzerine alın ve biraz da hamurun üzerine un serpin. Tezgah üzerindeki hamuru her iki tarafından kendi uzunluğunun 3-4 katı kadar çekiştirerek uzatın. Hamuru mektup gibi katlayın ve üzerine un serpin. Bu sayede hamurun içine havayı hapsederek, pişerken gözenekli bir dokuya sahip olmasını sağlayacaksınız.

Bu işlemden sonra hamuru dinlenmesi için tezgahtan kaldırmadan, üzerine streç ile örterek yarım saat dinlendirin. Daha sonra aynı katlama işlemini tekrarlayıp üzerine un serpip streçfilmle kapatarak yaklaşık 1,5 – 2 saat oda sıcaklığında bekletin.

Artık şekillendirme aşamasına geldik. Tezgah üzerine serdiğiniz bir mutfak örtüsünün üzerine bolca un serpin ve örtüyü 3 adet havuz olacak şekilde biçimlendirin. Hamurunuzu 3 parçaya ayırıp, her birini bir havuza yerleştirin. Üzerine un serptikten sonra başka bir mutfak örtüsü ile örtün. Bu şekilde 45-60 dakika bekletin.

Fırını 250 dereceye ayarlıyın. Yağlı kağıt serilmiş olan tepsiye irmik veya un serpin ve hamurları nazikçe yerleştirin. Hamuru çok sıkıştırmamak önemli, bir spatuladan destek alabilirsiniz. Fırının içine ısıya dayanıklı bir kasenin içinde sıcak su koyun. Üzeri kızarınca fırından ekmeğinizi çıkarın. Fırından ilk çıktığında sert ve kırılgandır. Tel ızgarada servis için 45 dakika bekledikten sonra soğudukça yumuşadığını göreceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.