Bir başka WordPress sitesi

Bademli Pilav Tarifi

0

Malzemeler:

  • 1,5 su bardağı pirinç
  • 100 gram tereyağı
  • 60 gram Badem
  • Tuz

Hazırlanışı:

Pirinci ayıklayıp, tuzlu suda 1-2 saat ıslatın. Sonra bol soğuk su ile yıkayın.Fırınınızı 180°C’ye getirip, ısıtın.Bu arada bademi, üzerini örtecek kadar suda bir taşım kaynatıp, üzerinden soğuk su geçirin. Kabuklarını soyun.
Bir çorba kaşığı tereyağında, kızarıncaya kadar sote edin. Yağı süzdürüp, bademleri bir kenara alın.Orta boy bir tencereyi yarıya kadar suyla doldurun. İçine iki çorba kaşığı tuz atın. Bir taşım kaynatın. Pirinci ilave edip, 8 dakika haşlayın. Hemen bir süzgece alıp, üzerinden bol ılık su geçirin. Süzülmeye bırakın.
Kızarmış bademlerle pirinci karıştırın. Tereyağını eritin.Dibi kalın bir tencereye birkaç çorba kaşığı su koyun. Kalan tereyağının üçte birini ilave edin. Badem-pirinç karışımının yarısını tencereye katın. Üzerine tereyağının üçte birini daha dökün.
Kalan badem-pirinç karışımını ilave edin. En üste de kalan tereyağını gezdirin. Tencerenin kapağını sıkı sıkıya örtün.Tencereyi fırına sürün. Fırını 160°C’ye düşürün. Bademli pilavı fırında 1/2 saat pişirin. Bu sürenin sonunda 15 dakika dinlendirin. Üzerine tarçın ekip\ sıcak olarak servis yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.